subject: Jenny Craig Diet Plan Cost [print this page] Author: monika Author: monika
What is the cost of the Jenny Craig diet? That's a question that pops up more and more often as thousands of would-be dieters are curious about weight loss programs including the Jenny Craig plan. In fact, diet plans have continued to gain in popularity in recent years and Jenny Craig is no exception. But as with anything that is marketed to the world, remember the old adage: You get what you pay for. Though it's entirely possible to lose weight out of sheer willpower - which is absolutely free - it helps to have a good support system behind you. That's the real benefit of the plan promoted by Jenny Craig. You have the opportunity of one-on-one support through the program, as well as group meetings on behavior modification. You also receive pre-packaged foods as a part of the program, which is the key to portion control. But what is the cost of the Jenny Craig diet? That varies from time to time, depending on the various promotions the company is offering. You might find a flat-rate signup for twenty dollars. The signup is almost always minimal and affordable, and with certain coupons and promotions, it could even be free! But, there is a catch, however. Get Your Personalized Jenny Craig Diet Plan TODAY! You will also pay for the cost of food. During the first phases of the Jenny Craig diet plan, you will be buying weight loss products from the company. Specifically, you will be purchasing individual meals that are balanced and ready to heat and eat. This ensures you have the right portions and helps you get into the swing of things before you are turned loose to determine your own portions for meals! Buying the food from Jenny Craig will probably cost you around 70-80 dollars per week. You will supplement the first few weeks meals with fruits and dairy products from the store, which is an additional cost. However, as you work through the program, the pre-packaged meals become less frequent as you learn to handle your own portions. You will eventually be buying everything from the grocery store as you normally would, and the cost of Jenny Craig food will disappear. Seventy or eighty dollars a week might seem a bit steep for one person, but in addition to food, you are paying for ongoing support from the program and fellow dieters. Your cost also pays for workbooks that will teach you how to handle your diet and keep the weight off, as well as presentations and group sessions that are designed to bolster your confidence and help you stay on the right track. In answer to the question "What is the cost of the Jenny Craig diet?", the answer is it varies. The total cost depends upon several factors including how much weight you need to lose, and how long it will take you to reach your goal weight. The Jenny Craig diet plan is not an inexpensive proposition, but what is the cost of a lifetime of better health?About the Author: